Ustawa o usługach cyfrowych określa dodatkowe wymogi w zakresie przejrzystości dla platform internetowych. Definicja platformy internetowej zawarta w DSA może mieć zastosowanie do Twojej firmy. W rezultacie może być konieczne spełnienie dodatkowych wymogów dotyczących przejrzystości określonych w DSA. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy Twoja firma należy do tej kategorii i jakie kroki możesz podjąć, aby zachować zgodność.
Jaki jest cel ustawy o usługach cyfrowych?
Ustawa o usługach cyfrowych weszła w życie 25 sierpnia 2023 r. dla głównych platform internetowych i wyszukiwarek. Od 17 lutego 2024 r. DSA ma pełne zastosowanie do innych platform internetowych.
DSA stanowi część programu Komisji Europejskiej „Europa na miarę ery cyfrowej”, którego celem jest uregulowanie platform internetowych i pośredników, jak omówiono w naszym poprzednim poście . Jego celem jest ochrona praw podstawowych obywateli UE przy jednoczesnym tworzeniu bezpiecznego i przejrzystego środowiska internetowego.
Kogo dotyczy DSA?
DSA nakłada różne wymagania na różne podmioty działające w Internecie w zależności od ich funkcji i wielkości, ponieważ czynniki te mają różny wpływ na ekosystem internetowy. Warto również wspomnieć, że podobnie jak Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO), DSA opiera się na zasadzie rynku i dlatego ma zastosowanie do wszystkich dostawców usług pośrednictwa cyfrowego obsługujących klientów w Unii Europejskiej (UE). Oznacza to, że DSA może mieć zastosowanie także do firm amerykańskich. W związku z tym DSA podzieliła platformy internetowe na cztery główne kategorie:
1. Bardzo duże platformy internetowe i wyszukiwarki
Komisja definiuje tę kategorię jako platformy i wyszukiwarki odwiedzane przez co najmniej 45 milionów osób miesięcznie. Oficjalną listę DSA można znaleźć tutaj .
2. Platformy internetowe
DSA definiuje platformę internetową jako usługę hostingową, która przechowuje i udostępnia publicznie informacje na żądanie odbiorcy usługi. Za platformę internetową uważa się również witrynę internetową, na której użytkownicy mogą tworzyć profile użytkowników lub wchodzić w interakcję z innymi użytkownikami.
Według DSA terminem platforma internetowa objęte są następujące kategorie:
- Platformy mediów społecznościowych
- Marketplace’y internetowe (sklepy internetowe, serwisy e-commerce)
- Witryny do udostępniania treści
- Sklepy z aplikacjami
- Internetowe systemy rezerwacji zakwaterowania i podróży
- Platformy gospodarki współpracy
Uwaga : Wymóg ten nie dotyczy mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw, zdefiniowanych jako firmy zatrudniające mniej niż 50 pracowników i roczny obrót mniejszy niż 10 milionów euro. Jednakże wszystkie inne organizacje należące do kategorii platform internetowych muszą spełniać wymagania DSA.
3. Usługi hostingowe
Obejmuje to usługi przechowujące informacje o użytkownikach w ich imieniu. Ta kategoria obejmuje usługi przetwarzania w chmurze, hosting stron internetowych, poczty e-mail i serwerów.
4. Usługi brokerskie
Może to obejmować dostawców dostępu do Internetu i rejestratorów nazw domen, a także usługi buforowania lub usługi pośrednictwa.
❗Ważna uwaga: consentmanager udostępni nową funkcję, która umożliwi użytkownikom bezpośredni dostęp do informacji o reklamodawcach poprzez proste kliknięcie ikony obok reklamy. Dzięki temu użytkownicy mogą dostosować/wyłączyć reklamę natychmiast po jej zobaczeniu.
Dodatkowe wymogi w zakresie przejrzystości dla platform internetowych
Platformy internetowe mają również dodatkowe obowiązki i oczekiwania dotyczące zapewnienia większej przejrzystości.
Zgodnie z art. 26 „Reklama na platformach internetowych” ustawy DSA ustala się następujące wymagania:
1. Dostawcy platform internetowych wyświetlających reklamy muszą zapewnić użytkownikowi końcowemu możliwość szybkiego, wyraźnego i jednoznacznego zobaczenia w czasie rzeczywistym w każdej reklamie, która mu się wyświetla:
a) informację o celu reklamy;
b) Osoba lub organizacja wyświetlająca reklamę ;
c) Osoba lub podmiot , który zapłacił za reklamę , jeżeli nie jest to osoba lub podmiot, o którym mowa w lit. b); I
d) informacje , które są zarówno istotne, jak i łatwo dostępne za pośrednictwem reklamy; Opis głównych kryteriów stosowanych do określenia docelowej grupy odbiorców reklam oraz sposobów zmiany tych kryteriów.
2. Dostawcy platform internetowych mają obowiązek zapewnić osobom korzystającym z ich usług możliwość wskazania, czy oferowane przez nich treści są lub zawierają komunikaty handlowe.
3. Dostawcy platform internetowych nie mogą wyświetlać reklam powstałych na podstawie profilowania osobom korzystającym z ich usług.
Co możesz zrobić, aby zachować zgodność z ustawą o usługach cyfrowych
DSA wymaga od pośredników internetowych podawania jasnych i prostych informacji na temat usług, z których korzystają. Upewnij się, że dokładnie zapoznałeś się ze swoimi praktykami dotyczącymi prywatności i przejrzystości. Upewnij się, że otrzymujesz wszystkie ważne informacje od swoich partnerów reklamowych, aby móc skutecznie dostarczać je użytkownikom. Nasze rozwiązanie consentmanager może pomóc Twojej witrynie internetowej zachować zgodność ze standardami przejrzystości wymaganymi przez DSA i unijne przepisy o ochronie danych, takie jak RODO, oraz zarządzać nimi.
Nie wiesz, czy Twoja firma podlega ustawie o usługach cyfrowych? Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów już teraz!